8 dôvodov prečo sa inšpirovať pravekým človekom...

10.10.2012 09:32

Stravovanie je veľmi senzitívna záležitosť. Pre niekoho je to len  o pôžitku a príjme "paliva", pre iného o zdraví, dokonca môžu byť za tým i  filozofické dôvody. Každý  dietny prístup má v niečom svoje čaro, "vedecko-populárne" zdôvodnenie,  čo sa jeho propagátorom nedá v žiadnom prípade uprieť, ale pri striktnej aplikácii tých alebo oných doporučení  a nerešpektovaní individuality každého človeka môžeme ľahko v istej stravovacej dogme/paradigme ustrnúť  a narobiť si tým viac škody ako osohu.  Každý  dietny koncept  teda musí byť "šitý na mieru". Nie je tomu inak ani v prípade tzv. paleostravovania, ktorého odkaz sa z marketingových dôvodov častokrát úplne skresľuje. Je tomu tak, lebo radi vytrhávame  informácie z kontextu....  V čom nám teda môže byť praveký človek inšpiráciou?

 

  1. jeho strava bola v závislosti od lokality na 50-70% bohatá na tepelne neupravené ovocie, "zeleninu", teda rastlinné "plody lesa", ktoré boli  vynikajúcim zdrojom vitamínov, vlákniny, živých enzýmov.
  2. dostupná strava v podobe surových orechov, korienkov alebo  rôznych semien bola dokonalou cestou k zásobeniu tela potrebnými minerálmi.
  3. maso sa konzumovalo len "príležitostne", keď sa podarilo niečo chytiť, nehovoriac o tom, že jeho kvalita bola ďaleko vyššia ako tá od súčasného veľkochovu.
  4. praveký človek sa v priemere denne pohyboval v rozmedzí od 8-15 kilometrov. Teda o pohyb na čerstvom vzduchu nemal skutočne núdzu.
  5. jeho "dieta" bola bohatá na prísun protizápalovo pôsobiacich  omega 3 mastných kyselín.
  6. obdobia "obžerstva" sa u neho pravidelne striedali s vynúteným "pôstom", ktorý dal tráviacej rúre čas na regeneráciu a očistu.
  7. náš predok nepoznal procesované a rafinované jedlá, ktoré sú dnes "povinnou jazdou" každého nášho dňa.
  8. svojim pobytom vo voľnom prostredí sa mu dostávalo dostatočného množstva vitamínu D3.

 

Pre bližšie info si pozrite prosím  záznam relácie REFLEX, kde sa pár vetami vyjadrím k benefitom paleostravy, ktorej koncept má niečo do seba, ALE TREBA HO ŠIŤ NA MIERU PRE KAŽDÉHO!! V opačnom prípade  sa zas  staneme otrokmi len ďalšej  neúplnej stravovacej doktríny-)

 

Video k zhliadnutiu nižšie: